O mnie

Fotograf Szymon Kaczmarczyk

Szymon Kaczmarczyk, fotografia.

Fotografowanie, sztuka zatrzymywania obrazu, czasu, rzeczywistości; czynność pozwalająca na uwiecznienie tego co widzimy oraz czegoś więcej, tego co ulotne. Etymologia słowa fotografia doskonale oddaje istotę  tej aktywności – z greckiego photos – światło, grapho – piszę, graphein – rysować, pisać, dosłownie rysowanie światłem. Akt fotografii sprowadza się właśnie do walki ze światłem, a wynik tych zmagań najczęściej decydują o jakości zdjęcia. Fotografia może zaistnieć dzięki światłu. A dzięki nam, naszej wyobraźni i umiejętnościom zyskuje jedyny w swoim rodzaju przekaz w formie obrazu i emocji.

Dziękuję wszystkim za odwiedziny mojej strony internetowej. Niemalże każdego dnia staram się rozwijać swoje umiejętności, ulepszać warsztat, wypracowywać własny styl oraz poszerzać wiedzę z zakresu fotografii, produkcji filmowej i dziedzin pokrewnych. Fotografia jest moim nałogiem, czasem myślę, że bez niej żyło by mi się lepiej, a w tym samym momencie nie wyobrażam sobie życia bez niej. Nie osiadam na laurach, satysfakcja płynąca ze zrobienia zdjęcia, z którego jestem bardziej niż zadowolony jest budująca, a zarazem chwilowa. Zawsze dostrzegam coś co można by zrobić inaczej, lepiej. To mechanizm bez wyjścia, którego nie potrafię zatrzymać. Niniejsza witryna ma służyć jako internetowa galeria, portfolio moich „potyczek ze światłem”, a także jako płaszczyzna kontaktowa z osobami zainteresowanymi ewentualną współpracą jak i wymianą informacji i doświadczeń.

Zachęcam do przeglądania rezultatów mojej pracy. Jakiekolwiek propozycje, sugestie czy komentarze możecie przesyłać poprzez dział Kontakt.

WYSTAWY I NAGRODY

 • 2019.07.07: Wyróżnienie w konkursie „Pszczoła i jej otoczenie”, udział w wystawie pokonkursowej podczas XXVII Biesiady u Bartnika
 • 2019.06.14 : I miejsce w XIII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym p.n. „Takie jest życie, taki jest świat”, Karlino 2019. Wystawa pokonkursowa w Karlińskim Ośrodku Kultury.
 • 2019.04.26 : Wyróżnienie w XI Ogólnopolskim Biennale Fotografii “Kochać człowieka”. Wystawa pokonkursowa w galerii “Tyle światów” w Oświęcimskim Centrum Kultury oraz galerii B&B Bielsko-Biała.
 • 2019.04.12: I Nagroda w międzynarodowym konkursie Cyberfoto 2019. Wystawa w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie.
 • 2019.03.01: Wyróżnienie w konkursie fotograficznym “Emocje” podczas VI Jurajskiego Festiwalu Fotograficznego.
 • 2018: II miejsce w konkursie fotograficznym Amundsen Photo Awards w kategorii zwierzęta. Wystaw i gala wręczenia nagród w Fortecy Kręglickich w Warszawie.
 • 2018: Wyróżnienie w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic udział w wystawie w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie podczas World Travel Show. Za zdjęcie Old lion in cage.
 • 2018: Udział w wystawie Kopalnia Obrazu XIX w „W poszukiwaniu Nowego”
 • 2018: Wyróżnienie specjalne w  Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Wolność” pod patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne (OTF), oraz „Galeria Ostrołęka” Ostrołęckiego Centrum Kultury.
 • 2018: Nagroda specjalną w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Światłem zapisane” za fotografię „Light in te dark” Organizowany przez Wielkopolski Związek Artystów Plastyków, udział w wystawie w Galerii „Polan Sto” w Poznaniu. (katalog-wystawy)
 • 2018: XXIV Międzynarodowy Konkurs Fotografii “Zestaw – Świdnica 2018” zakwalifikowanie pracy do udziału w wystawie w kategorii reportaż.
 • 2018: Wyróżnienie w konkursie „Pszczoła i jej otoczenie”, udział w wystawie pokonkursowej podczas XXVII Biesiady u Bartnika
 • 2018: Wyróżnienie w konkursie “Ratujmy zabytki techniki”, udział w wystawie w Muzeum Walcownia w Katowicach.
 • 2018: Uczestnictwo w warsztatach w Zamku Sieleckim. Wywoływanie zdjęć w Cyjanotypii. Udział w wystawie zbiorowej w Sosnowieckim Centrum Sztuki.
 • 2017: Udział w wystawie zbiorowej KICZ. Kopalnia obrazu XIII.
 • 2017: “Kopalnia mediów” B1B, udział w wystawie w WRiTV Katowice.
 • 2017 : Udział w wystawie ogólnopolskiego konkursu fotograficznego “Kochać Człowieka“. W Oświęcimskim Domu Kultury oraz galerii B&B Bielsko-Biała.
 • 2017 : Udział w wystawie zbiorowej FOTOGRAFIKA. W ramach projektu członka ZPAF Janusza Musiała. Kopalnia obrazu XIII.
 • 2015 : II m-ce w konkursie fotograficznym “Mistrzowskim Okiem Kibica”. Udział w wystawie pokonkursowej w Starej Galerii ZPAF w Warszawie.
 • 2013 : “Dziadkowie i wnuki“, udział w wystawie pokonkursowej i wyróżnienie.
 • 2013 : Wystawa w PWSZ w Oświęcimiu oraz pierwsza nagroda w konkursie fotograficznym “Starość w obiektywie“.

OSIĄGNIĘCIA

 • Współpraca z największymi bankami zdjęć na świecie takimi jak: Shutterstock, Adobe Stock, iStock
 • Oprawa graficzna samochodu rajdowego na potrzeby serialu “Pakt” produkcji HBO. Projekt oklejenia samochodu oraz stroju kierowcy. Model, grafika, wydruk. Całość powstała na realnym samochodzie biorącym udział w filmie. fragment: film grafika: grafika
 • Realizacja projektu fotograficznego „Oświęcim kiedyś i dziś”. Nowe fotografie z miasta zostały nałożone na stare fotografie pochodzące ze zbiorów kolekcjonerskich. Całość projektu mojego pomysłu i autorstwa Oświęcim kiedyś i dziś.
 • Fotografia na plakat do filmu “4:13 do Katowic”. Na zdjęciu Robert Więckiewicz. foto
 • Figuruję w internetowej bazie filmu polskiego. filmpolski.pl
 • Realizacja projektu fotograficznego dla muzeum w Kętach. „Podróż w czasie”. Nowe fotografie z miasta zostały nałożone na stare fotografie pochodzące ze zbiorów kolekcjonerskich. Całość projektu mojego pomysłu i autorstwa. www.muzeum.kety.pl/podroz-w-czasie. lub na mojej stronie Kęty kiedyś i dziś.

PUBLIKACJE

 • Publikacja w Digital Camera Polska. Nr2/2019
 • Publikacja w miesięczniku National Geographic (12.2018) oraz w serwisie internetowym wydawcy .
 • Liczne publikacje fotografii na łamach miesięcznika “Pszczelarstwo”. Wiele fotografii znalazło się na okładkach. Pszczelarstwo
 • Publikacje fotografii na wielu stronach internetowych. Pobieranych z moich banków zdjęć.

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych i prywatnych, bez zgody autora Szymon Kaczmarczyk, materiałów zamieszczanych na stronie www.szymonkaczmarczyk.com zabroniona na mocy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r., publikator: Dz. U. 1994, nr 24, poz. 83, tekst jednolity: Dz. U. 2006, nr 90, poz. 631. Zdjęcia zamieszczone w galerii, filmy oraz teksty jak również inne materiały nie będące elementem graficznym strony w całości lub fragmentach, chronią prawa autorskie. Wykorzystywanie do celów komercyjnych bez zgody autora zabronione. (Art. 115). Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.

Cytaty fotografia

“To prawdziwy cud: mgnienie oka, jest i znowu nie ma, wyszła z nicości, staje się nicością, a jednak powraca jak duch i zakłóca spokój późniejszego spojrzenia. Kolejna kartka odrywa się ze zwoju czasu, wypada, odlatuje – i nagle powraca. lądując człowiekowi wprost na kolanach”
(Jean Baudrillard, Das perfekte Verbrechen, Monachium 1996, s. 17)

“Fotografie wyrażają niewinność, wrażliwość, nieświadomość ludzi, którzy zmierzają ku własnej zagładzie i właśnie ten związek fotografii ze śmiercią powoduje, że wszystkie zdjęcia mają w sobie coś przygnębiającego”
(Cecil Beaton/Gail Buckland, The Magical Image, Londyn 1989, s. 174.)